قطار راهت را بگیر و برو نه کوه توان ریزش دارد نه ریزعلی پیراهن اضافه، هیچ چیز مثل سابق نیست

گزینه های چهار جناح برای ریاست جمهوری آینده
نویسنده : بهرام سبزی - ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢
 

چهار جناح اصلاح طلبان؛ اصولگرایان نزدیک به مقام رهبری؛ اصولگرایان نزدیک به هاشمی و جناح احمدی نژاد برای انتخاب فرد مورد نظر خود برای کاندید شدن در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 به تکاپو افتاده اند.

اصلاح طلبان

 به گزارش خبرنگار «بازتاب»؛ انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری در حالی برگزار خواهد شد که هنوز پس لرزه ها و آثار انتخابات سال 1388 در جامعه احساس می شود و به همین دلیل در صورتی که اصلاح طلبان از چهره های معدود باقی مانده خود نظیر سید حسن خمینی و سید محمد خاتمی استفاده نکنند، حضور چندان جدی در انتخابات نخواهند داشت. در صورت عدم حضور خاتمی ازمحمد رضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت؛ محمدرضانجفی عضور شورا شهر تهران؛ کمال خرازی و مصطفی کواکبیان به عنوان نماینده بخشی از اصلاح طلبان وارد میدان خواهند شد و حتی برخی از اصلاح طلبان تمایل به حمایت از علی مطهری در صورت نامزد شدن دارند.

 در مقابل، رقابت درون گروهی در اردوگاه اصولگرایان به شدت در جریان است و با توجه به دوره های گذشته، چهره هایی نظیر علی لاریجانی، غلامعلی حداد عادل، محمدباقر قالیباف، علی اکبر ولایتی و محسن رضایی از گزینه های مطرح برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری هستند.
اصولگرایان نزدیک به مقام رهبری
در میان نزدیکان به رهبری از سعید جلیلی دبیرشورای عالی امنیت ملی؛ مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی و غلامعلی حدادعادل نماینده مجلس و پدر زن حجت الاسلام مجتبی خامنه ای ؛ برای ریاست جمهوری آینده نام برده می شود.
 در این میان به نظر می رسد وجود حمایت درون حکومتی و پشتوانه بالای غلامعلی حداد عادل، به عنوان برگ برنده ای برای او در انتخابات آینده عمل کند. در مسیر این سناریو، بایستی حداد عادل بتواند رقبای اصولگرای خود را پشت سر بگذارد و در غیاب اصلاح طلبان بر صندلی ریاست جمهوری تکیه زند.

به نظر می رسد برای بالا بردن ضریب اطمینان پیروزی حداد عادل  و عدم تکرار غافلگیری انتخابات سال 1384، قرار است کل فرایند پشت سر گذاردن رقبا به روز انتخابات موکول نشود، و بخشی با لابی و روشهای سیاسی انجام گیرد.
 
اولین رقیب جدی حداد، علی لاریجانی است که به گواهی تعداد آرایش در مجلس هشتم، مقبولیت بیشتری از حداد عادل در میان نمایندگان داشته است و برای پشت سر گذاشتن لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری، ناکامی وی در انتخاب رییس مجلس نهم ضروری است، چرا که در صورت تکرار شکست حداد عادل در انتخاب رییس مجلس در برابر لاریجانی، شانس وی برای پشت سرگذاشتن لاریجانی در انتخابات آینده به شدت کاهش می یابد.

 بر این اساس، تلاش گسترده جمعیت ایثارگران و رهپویان انقلاب برای تثبیت ریاست حدداد عادل بر مجلس نهم، از روشهای مختلف ازجمله برگزاری اردوی آمادگی برای منتخبان مجلس نهم در جنوب با محوریت حدادعادل، در این راستا می باشد.
 
بر این اساس اگر حداد عادل بتواند لاریجانی را پشت سر گذاشته و رییس مجلس شود، احتمال رقابت لاریجانی با حداد عادل در انتخابات ریاست جمهوری کاهش یافته و با رییس جمهور شدن حداد عادل، پست ریاست مجلس خالی شده و احتمالا به لاریجانی بازخواهد گشت.
 
اما دومین رقیب جدی حداد عادل قالیباف محسوب می شود که به واسطه عملکرد موفق در شهرداری تهران پس از دوره احمدی نژاد و افتتاح بسیاری از پروژه های عمرانی نظیر تونل رسالت، تونل توحید، برج میلاد و بزرگراه ها و طرح های خدماتی متعدد، توانسته کارنامه موفقی در شهرداری تهران بر جا گذارد، و در صورت رقابت با حداد عادل، بخت حداد برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به شدت کاهش می یابد .
 
از سوی دیگر دیگر چهره فرهنگی و فلسفی حداد عادل و سابقه او در وزارت آموزش و پرورش و همچنین نوع سخن گفتن و فعالیتهای وی که بیشتر در حوزه فرهنگی و کمتر در حوزه اقتصادی و اجرایی می باشد، از نقاط مهم آسیب پذیری وی در مقابل رقبا در انتخابات ریاست جمهوری است که مسئولیتی عمدتا اجرایی و اقتصادی محسوب می شود و از این رو در صورت پیوستن یک مدیر اجرایی موفق به حداد عادل نظیر قالیباف، هم مشکل کمبود توانمندی اجرایی وی تا حدودی برطرف می شود و هم یکی از رقبای اصلی او به اردوگاهش پیوسته و بخت او برای پیروزی در انتخابات افزایش می یابد.

 از این رو  به نظر می رسد برگ برنده اصلی حدادعادل برای انتخابات ریاست جمهوری، حضور قالیباف به عنوان معاون اول وی و رئیس بخش اجرایی رییس جمهور بعدی باشد.
 
برخی منابع در تهران می گویند به محمدباقر قالیباف، شهردار پایتخت برای پذیرش یک اتحاد سیاسی با غلامعلی حداد عادل جهت شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری و پذیرش معاون اولی پیشنهادهایی غیر رسمی نیز شده است.

 به نظر می رسد در صورت پشت سر گذاشتن قالیباف و لاریجانی قبل از انتخابات با لابی و توافقات سیاسی که  به  ریاست مجلسی لاریجانی و معاون اولی قالیباف ختم شود، حضور علی اکبر ولایتی و محسن رضایی در رقابتهای انتخاباتی بدون تهدید جدی حداد عادل به پرشور شدن انتخابات منجر خواهد شد.در این مسیر حامیان حدادعادل با دو آزمون بزرگ مواجهند: نخست شکست لاریجانی در انتخاب رییس مجلس نهم که نتیجه آن طی یک ماه آینده مشخص خواهد شد و دوم متقاعد کردن قالیباف برای انصراف از رقابت با حداد عادل و پذیرش معاون اولی وی که تصمیم گیری درباره آن به عهده شهردار تهران می باشد.  
اصولگرایان نزدیک به هاشمی رفسنجانی
علی لاریجانی؛ علی اکبر ولایتی؛ محسن رضایی و قالیباف از اصولگرایانی هستند که علاوه بر نزدیکی به مقام رهبری؛ ارتباط خوبی هم با هاشمی رفسنجانی و برخی از اصلاح طلبان دارند و درصورت نامزد شدن می توانند روی نیروهای متعادل هر دوطرف حساب کنند که البته در این میان شانس قالیباف و ولایتی برای رای اوردن از لاریجانی و رضایی ببیشتر است.
طیف احمدی نژاد و حامیانش
احمدی نژاد که آینده سیاسی خود را تیره و تار می بیند و ریاست جمهوری مشایی را محال ارزیابی می کند؛ چاره ای جز ماندن در قدرت و بهره بردن از مصونیت در قدرت بودن ندارد چرا که به محض رهاکردن قدرت غ به لحاظ سیاسی نابود خواهد شد.
باتوجه به برگزرای انتخابات توسط دولت احمدی نزاد و توان بسیج نیروهای دولتی ؛ احمدی نژاد در نظر دارد انتخابات شورای شهر تهران را در سال آینده به نفع خود تمام کند و مجددا شهردار شود تا در قدرت مصون بماند و از سوی دیگر با آماده سازی فرد مورد نظر خود؛ گوشه چشمی هم به ریاست جمهوری 92 دارد تا مهره خود را به قدرت برساند. علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی؛ کامران دانشجو وزیر علوم از محتمل ترین مهره های نزدیک به احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری بعدی هستند

منبع :http://pricenews.ir/?SName=newsdetails&newsid=555